fbpx

Blog

Zadbaj o grudniowy cyberspokój, czyli jak nie dać się hakerom pod choinkę

Wiedza

Zadbaj o grudniowy cyberspokój, czyli jak nie dać się hakerom pod choinkę

Nastał grudzień — czas kiedy świąteczna gorączka i końcówka roku w biurze tworzą idealne środowisko dla sprytnych hakerów. Zarówno w zakamarkach firmowych serwerów, jak i w zaciszu domowych pieleszy, możesz wpaść w ich pułapki. Zanim więc rzucisz się w wir obowiązków i świątecznych przygotowań, przeczytaj artykuł i nie daj im zrobić z siebie renifera (świąteczna wersja jelenia!).

Firmowe pułapki

Bony i karty prezentowe od firmy to prezent, który ucieszy każdego pracownika. Ale uwaga! Hakerzy nie śpią, a podszywają się pod popularne platformy benefitowe, wysyłając maile phishingowe z prośbą o kliknięcie w link lub zalogowanie się do fałszywej platformy, aby „odebrać” prezent.

Zaproszenie na spotkanie wigilijne, to również może być fałszywka z linkiem do fake’owej strony lub pliku ze złośliwym oprogramowaniem.

Prośby o udostępnienie podsumowań, analiz, budżetów również są częstymi przynętami przestępców.

Zanim klikniesz, wpiszesz swoje dane, wyślesz dokumenty lub się zalogujesz — zawsze próbuj ustalić, czy wiadomość nie jest fałszywa. Błędy w adresie e-mail nadawcy dyskwalifikują e-mail, ale brak błędów nie oznacza, że wiadomość jest bezpieczna.
Problematyczne paczki

W sezonie, gdy paczkomaty pękają w szwach, a kurierzy pracują bez wytchnienia, uważaj na fałszywe wiadomości o problemach z dostawą, koniecznością dopłaty, czy opłacie celnej.

Zanim odpowiesz na wiadomość lub klikniesz w link, zweryfikuj informację bezpośrednio na stronie firmy kurierskiej.
Ekspresowe promocje

Oczywiście świąteczne oferty cenowe, wyprzedaże „tylko do końca roku”, fantastyczne oferty Sylwestrowe zbyt atrakcyjne, by były prawdziwe — najczęściej są fałszywe.

Zanim podasz swoje dane i przed opłaceniem koszyka, przeanalizuj domenę, sprawdź wiarygodność i historię sklepu lub biura podróży, przeczytaj opinie w Internecie.
Życzenia od (nie)znajomych

W świąteczny czas, gdy nawet nieznajomi stają się bliscy, uważaj, bo nie wszystkie życzenia pochodzą od Twoich przyjaciół. Kartki, linki do życzeń, wspomnień i zdjęć mogą prowadzić do zawirusowanych plików lub stron, które będą próbowały wykorzystać podatności na Twoim urządzeniu.

Czy to w firmie, czy w domowym zaciszu, okres celebrowania świąt i nadchodzącego nowego roku sprawia, że nasza uwaga jest rozproszona, a to doskonała okazja dla cyberprzestępców. 

Zostało kilka dni do świąt, kilkanaście do końca roku – nie daj się! Spędź ten czas ostrożnie i radośnie, bez przykrych doświadczeń i rozpaczy po straconych danych lub pieniądzach.

Wesołych i bezpiecznych Świąt 🎅