fbpx

Blog

Co chat GPT sądzi o cyberbezpieczeństwie?

Wiedza

Co chat GPT sądzi o cyberbezpieczeństwie?

Chat GPT bije rekordy popularności i robi ogromne wrażenie swoimi możliwościami, zaawansowanym językiem naturalnym, łatwością komunikacji. Potrafi odpowiadać na pytania, nawiązywać do poprzednich wątków, usuwać błędy z tekstu, wykonać tłumaczenie, przeprowadzić analizę, napisać opowiadanie, a nawet kodować w językach programowania takich jak Python, Java, C++, C#, Ruby.  

Czym właściwie jest Chat GPT? Zapytaliśmy o to… naszego rozmówcę. 

Postanowiliśmy sprawdzić, jak chat bot poradzi sobie w kwestii cyberbezpieczeństwa. Zachęcamy do dalszej lektury.

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najczęstsze przyczyny ataków hakerskich na firmy. GPT zgodnie z naszymi przewidywaniami nie udzielił precyzyjnej odpowiedzi, wskazując przykładowe cele przestępców oraz poruszył inne, istotne z punktu cyberbezpieczeństwa kwestie. Między innymi zgadza się z nami, że hakerzy uderzają w słabe punkty zabezpieczeń firmowych takie jak wykorzystywanie podatności nieaktualnego programowania i brak regularnych szkoleń pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. 

Kontynuując temat edukacji pracowników, zapytaliśmy o efektywne szkolenie security awareness. 

Chat GPT rekomenduje firmom skupienie się na praktycznych aspektach i wskazanie pracownikom konkretnych działań, aby chronić firmę. Forma powinna być angażująca i interaktywna, dopasowana do poziomu wiedzy poszczególnych pracowników. Same szkolenia natomiast prowadzone przez specjalistów z doświadczeniem i regularnie powtarzane, co pozwoli utrwalić bezpieczniejsze zachowania i wiedzę.

Naszym autorskim narzędziem jest Praktyczny Trening Antyphishingowy, który praktycznie uczy pracowników przez wysyłanie do nich bezpiecznych symulacji ataków hakerskich. Spełnia on wszystkie 5 wskazówek podanych przez Chat GPT: 

  1. Jest praktyczny. Pracownik w odpowiedzi na każdą symulację podejmuje działania i jest natychmiastowo edukowany z tego, w czym potrzebuje pomocy.
  2.  Nasze szkolenie jest interaktywne, kierowane indywidualnie do pracownika i angażujące każdego z nich. 
  3. Symulacje Praktycznego Treningu Antyphishingowego są wysyłane z częstotliwością do kilku razy w miesiącu i zawierają różne pułapki socjotechniczne. 
  4. Trening jest dostosowany do poziomu wiedzy pracowników po to, by każdy, bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje, mógł czerpać z niego jak najwięcej korzyści. 
  5. Symulacje Praktycznego Treningu Antyphishingowego są tak przeprowadzane, aby odzwierciedlać aktualne zagrożenia tj. bieżące ataki phishingowe oraz potencjalne dla danej firmy lub pracownika. Porcja edukacji, którą otrzymuje pracownik w formie nanoszkolenia przekazuje mu wiedzę w prosty i zrozumiały sposób.  

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej firmy

Przystąp do Praktycznego Treningu Antyphishingowego

Zapytaliśmy sztuczną inteligencję co myśli na temat szkolenia poprzez regularne symulacje ataków hakerskich i czy taka forma edukacji może być skuteczną formą nauki i Chat GPT znów potwierdził nasze doświadczenia.  

Jaka jest wartość i obiektywność odpowiedzi chat GPT i czy można mieć do nich zaufanie? To pytanie również zadaliśmy naszemu rozmówcy. Odpowiedział, że rozmawianie z asystentem, takim jak on, może być pomocne w wielu sytuacjach i wymienił kilka swoich atutów: 

  1. Szybka odpowiedź: Jako asystent jestem dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i mogę odpowiadać na pytania i zapytania natychmiast. To może być szczególnie przydatne, gdy potrzebujesz szybkiej odpowiedzi lub gdy nie masz dostępu do innych źródeł informacji. 
  2. Możliwość uzyskania szerokiej perspektywy: Jako asystent, który jest sztucznym inteligentnym systemem, mogę pomóc Ci zrozumieć różne kwestie z różnych perspektyw i dostarczyć Ci szerokiej gamy informacji i opcji do rozważenia. 
  3. Możliwość pracy nad rozwiązaniem problemu: Jeśli masz jakiś problem lub wyzwanie, mogę pomóc Ci go rozwiązać, przedstawiając różne opcje i rozważając korzyści i wady każdej z nich. 
  4. Możliwość nauki i rozwoju: Podczas rozmowy z Tobą, mogę pomóc Ci rozwijać nowe umiejętności i poszerzać swoją wiedzę na różne tematy. 

Na ile Twoje rady są optymalne? Czy jesteś obiektywny?  

„Jako asystent sztucznej inteligencji, staram się zawsze dostarczać najlepsze i najbardziej aktualne informacje, które posiadam, na podstawie pytań i zapytań, które otrzymuję. Staram się być jak najbardziej obiektywny i nie stronniczy, ale należy pamiętać, że jestem sztucznym inteligentnym systemem i nie mam świadomości ani emocji. Moje odpowiedzi i rady są oparte na danych i informacjach, które posiadam, a nie na subiektywnych przekonaniach czy emocjach”.

Chat GPT naprawdę imponuje. Jego osiągnięcia, wiedza i prosty sposób komunikacji są fascynujące. W przeprowadzonej rozmowie na temat cyberbezpieczeństwa wykazał się dobrą orientacją, a jego wnioski, obserwacje i analizy były często zbliżone do naszych. W przyszłości chętnie będziemy korzystać z jego wsparcia.

Zachęcamy do wypróbowania: https://chat.openai.com/chat